Oamkilaisten päivässä palkittuja yhdistää yhteistyön tekeminen yli yksikkö- ja organisaatiorajojen

Viime vuoden lopussa Oamkilaisten päivässä palkittiin Vuoden oamkilainen ja kolme Yhteinen Oamk -sankaria.
Hämmennys.
Se oli lehtori Jukka Kurttilan ensimmäinen tunne, kun hän kuuli, että hänet on valittu Vuoden oamkilaiseksi.
– Valinta tuli ihan yllätyksenä, mutta kyllähän tällainen tunnustus on hieno juttu, Jukka sanoo.
Jukan valintaa perusteltiin muun muassa sillä, että hän on edelläkävijä oppimisanalytiikan hyödyntämisessä, hallitsee erinomaisesti tekniset haasteet ja innostaa työkavereita uusien työvälineiden käyttöön. Häntä kehuttiin myös helposti lähestyttäväksi ja aina positiiviseksi moniosaajaksi, jonka kanssa yhteistyö on mutkatonta ja sujuvaa.
– Perusteluista heijastuu sellainen tekeminen, jota työssäni tavoittelenkin. Pyrin katsomaan haasteita aina positiivisuuden kautta.
Kasvatustieteitä ja informaatioteknologiaa opiskellut Jukka on työskennellyt Oamkissa jo 25 vuotta. Hänen työtehtävänsä ovat liittyneet alusta asti digipedagogiikkaan, vaikka monet asiat ovatkin vuosien varrella muuttuneet.
Tällä hetkellä Jukka työskentelee digitaalisten ratkaisujen parissa tutkimus-, kehittämis- ja innovaatioyksikössä.
– Työni on tosi monipuolista. Siihen kuuluu esimerkiksi digitaalisten ympäristöjen kehittämistä ja koordinointia sekä opetusta verkossa.
Jukka toimii myös valtakunnallisessa Digivisio 2030 -hankkeessa muutoskoordinaattorina.
– On mahtavaa, että on päässyt osaksi kansallista korkeakouluverkostoa ja tekemään yhteistyötä eri korkeakoulujen kanssa.
Mielenkiintoisten työtehtävien lisäksi parasta työssä ovat Jukan mielestä työkaverit, innostava työympäristö sekä toimivat työskentelytilat ja -välineet. Hän kokee antoisaksi myös sen, että työtä tehdään paljon tiimeissä.
– Oamkissa työskentely on tosi yhteisöllistä ja siellä kannustetaan aina toisia.
Oamk oli unelmien työpaikka
Yhteinen Oamk -sankareina palkittiin lehtori Aleksi Kauhanen, tutkimusrahoitusasiantuntija Johanna Ek sekä kehittämispäällikkö Jyri-Jussi Torvinen.

Aleksi Kauhaselle palkitseminen oli yllätys, vaikka hän osasikin uumoilla, että jotain voisi olla tulossa.
– Yksikön johtaja oli kysellyt minulta, että pääsenkö tulemaan oamkilaisten päivään. Sen perusteella ajattelin, että jotain ehkä tulee. Tällaista en kuitenkaan osannut odottaa, Aleksi sanoo.
Hän kokee, että tunnustuksen voisi omistaa koko hänen tiimilleen ICT:n ja viestinnän yksikössä.
– Meillä on ihan huippu tiimi, joka motivoi ja inspiroi tekemään tätä työtä.
Aleksi on työskennellyt Oamkissa noin puolitoista vuotta. Hän opettaa laajasti erilaisia kursseja, kuten valokuvausta, käyttöliittymä- ja käyttäjäkokemussuunnittelua sekä videokuvausta.
Ennen lehtorin työtä hän ehti työskennellä noin 17 vuotta mainostoimiston yrittäjänä. Hän on valmistunut Oamkista medianomiksi vuonna 2011.
– Olin haaveillut siitä, että pääsisin jossain vaiheessa Oamkiin töihin. Minulle oli jäänyt sellainen vaikutelma, että tämä olisi varmasti mahtava työyhteisö.
Sitä se Aleksin mielestä onkin ollut. Parasta työssä ovat hänen mielestään opiskelijat ja työkaverit.
– On mahtavaa tehdä hommia opiskelijoiden kanssa ja nähdä aina kurssien päätteeksi se kehitys, joka niiden aikana on tapahtunut.
Aleksi tekee paljon yhteistyötä yli vastuuala- ja tiimirajojen. Hän on ollut tekemässä esimerkiksi teosta Lumo-valofestivaalille yhdessä viestinnän-, tanssin- ja musiikinopiskelijoiden kanssa.
– En ole mitenkään tietoisesti pyrkinyt verkostoitumaan tai hakeutumaan tekemisiin muiden tahojen kanssa, vaan se on minulle varsin luonnollista. Se lienee luonteenpiirre, että on kiinnostunut vähän kaikesta.
Aleksi näkee yhteistyön tärkeänä siksi, että se laajentaa omaa perspektiiviä.
– Aina voi oppia jotain uutta, löytää uusia näkökulmia ja tutustua ihmisiin, joiden kanssa yhteistyö voi hyödyttää kaikkia osapuolia.

Tehtävänä auttaa kaikkia
Tutkimusrahoitusasiantuntija Johanna Ek on saamastaan tunnustuksesta kiitollinen.
– Se yllätti, sillä kaikki tekevät Oamkissa niin hyvää työtä, Johanna sanoo.
Johanna on koulutukseltaan hallintotieteiden maisteri ja aloittanut työt Oamkille keväällä 2021. Ennen sitä hän työskenteli pitkään julkisen rahoituksen tehtävissä.
Johannan työtehtäviin kuuluu esimerkiksi tiedottaa erilaisista rahoitusmahdollisuuksista ja ohjeistaa niihin liittyvissä asioissa sekä sparrata projektien suunnittelussa ja rahoituksen hakemisessa.
– Teen myös tarvittaessa yhteistyötä eri rahoittajien kanssa.
Yhteistyö eri yksiköiden välillä on tullut tutuksi myös Johannalle, sillä hän toimii Oamkin ja Oulun yliopiston yhteisessä palveluyksikössä.
– Minun tehtäväni on toimia vähän niin kuin asiakaspalvelussa ja auttaa kaikkia.
Johanna kuvailee Oamkia dynaamiseksi työympäristöksi, jossa on pidettävä vauhtia yllä, että pysyy mukana kyydissä.
– Ihmiset Oamkissa ovat tosi mukavia. Antoisinta työssä on viedä asioita eteenpäin yhdessä heidän kanssaan.

Työympäristö, joka on täynnä mahdollisuuksia
Jyri-Jussi Torvisella on samanlaisia ajatuksia palkitsemisestaan kuin mullakin palkituilla.
– Olin tosi hämmentynyt, mutta onhan se hienoa, että organisaatio haluaa muistaa tällä tavalla, hän sanoo.
Tieto- ja konetekniikan insinöörin tutkinnot ja robotiikan YAMK-tutkinnon käynyt Jyri-Jussi on työskennellyt Oamkissa kuutisen vuotta.
– Aloitin robotiikkaan liittyvän hankkeen projektisuunnittelijana, jonka jälkeen hyppäsin projektipäällikön tehtäviin. Sen jälkeen olin laboratoriovastaavana, ja viimeisimpänä siirryin kehittämispäälliköksi tekniikan osaamisalalle.
Kehittämispäällikön työtä hän kuvailee monipuoliseksi. Hän vastaa muun muassa tekniikan osaamisalan laboratorioiden toiminnasta ja kehittämisestä.
– Lisäksi teen esimerkiksi hanke- ja sidosryhmätyötä. Tällä hetkellä opetan myös yhtä kurssia.
Jyri-Jyssi pitää verkostoitumista ja yhteistyötä eri alojen kanssa työssään tärkeänä.
– Olemme tehneet paljon esimerkiksi yritysprojekteja, joissa on ollut mukana eri alojen opiskelijoita. Kun yhdistetään monenlaista osaamista, saadaan aikaan hienoja projekteja.
Jyri-Jussi kuvailee Oamkin työympäristöksi, joka on täynnä mahdollisuuksia.
– Meillä pystyy tekemään monipuolisesti melkein mitä tahansa, imemään niin paljon tietoa kuin haluaa ja kehittämään itseään jatkuvasti. Minulle Oamk ei ole pelkkä työpaikka, vaan se on tuonut myös paljon hyviä ystäviä.
