Siirry sisältöön
17.1.2025 / Tutkimus ja kehitys

AIS25-konferenssi pohtii keinoja ratkoa tulevaisuuden monimutkaisia ongelmia monitieteisesti

AIS-konferenssin tapahtumatiedot: 4.–6.6.2025 Oulussa järjestettävä tapahtuma, jonka teema on Shaping the future in the era of polycrisis

Oulun ammattikorkeakoulu ja Oulun yliopisto järjestävät yhdessä 47. Association for Interdisciplinary Studies -konferenssin Linnanmaan kampuksella 4.–6.6.2025. Konferenssin teemana on ”Shaping the future in the era of polycrisis”. Konferenssin abstraktihaku on parhaillaan käynnissä.

Kyseessä on toinen kerta, kun yhdysvaltalainen AIS-järjestö tuo  konferenssinsa Pohjois-Amerikan ulkopuolelle Eurooppaan. Vuonna 2019 konferenssi järjestettiin Amsterdamin yliopistossa ja nyt täällä Oulussa.

Konferenssi on tarkoitettu kaikille monitieteisestä, tieteidenvälisestä ja transdisiplinäärisestä tutkimuksesta ja opetuksesta kiinnostuneille kaikilla tutkijauraportailla sekä henkilöstöryhmissä. Konferenssi kutsuu kokeneita tutkijoita, nousevia akateemikkoja, kouluttajia, opettajia, hallintohenkilöstöä, jatko-opiskelijoita, rahoittajia, koulutuspoliittisia päättäjiä, taiteilijoita ja ammattilaisia käsittelemään konferenssin teemaa poikkitieteellisillä lähestymistavoilla, luovalla ongelmanratkaisulla ja tuottamalla tietoa.

Konferenssissa käsiteltäviä aiheita ovat muun muassa:

  • Understanding systemic approaches, polycrisis, and interrelationships.
  • Sustainability transformation as an urgency.
  • Digitalization serving humanity.
  • Co-production of knowledge.
  • Interdisciplinary education as a tool to shape the future.

Oulun ammattikorkeakoulu järjestää konferenssissa kuusi sessiota. Näitä ovat seuraavat:

  • 88. Towards energy-efficient, zero-emission, autonomous utility vehicles (Järjestäjät: Jukka Säkkinen, Aparajita Tripathy)
  • 292. Multi-stakeholder collaboration in the development of food-ecosystems (Järjestäjät: Sanna Tyni, Satu Välijärvi)
  • 286. RDI with minorities and ethnic groups, between legitimacy and exploitation (Järjestäjät: Tarja Tapio, Piia Hyvämäki)
  • 312. Digitalization serving humanity in healthcare (Järjestäjät: Elina Laukka, Mika Paldanius, Niko Männikkö)
  • 290. Arts Innovation (Järjestäjät: Blair Stevenson, Heikki Riikonen).
  • Suljettu sessio (ei abstrakteja): Development Platforms and Laboratories (guided tour) (Järjestäjät: Harri Määttä, Vesa Rahkolin).

Abstract Call on auki 14.2.2025 saakka! Abstraktien jättäminen ja ilmoittautuminen tapahtumaan tapahtuu konferenssin verkkosivujen kautta.

Konferenssin järjestävät yhteistyössä Oamkin kanssa kaikki yliopiston monitieteisen tutkimuksen keskukset – Kvantum-instituutti, Eudaimonia, Infotech ja Biocenter -, Profilaatio-teemat 6-7 (Biodiverse Anthropocenes, Fibrobesity, 6GESS, H2FUTURE, Hybrid Intelligence ja FRONT) sekä Thule-instituutti, Eurooppa-yliopisto UNIC, Noste koulutuksen kehittämisohjelma ja UniOGS.

Lisätiedot: AIS2025



Jaa artikkeli