Viimeksi päivitetty 2.3.2012 klo 11:14
Töitä leveämmän opiskeluajan toivossa
Teksti: Noora Oja Kuvat: Fanni Hoppari, Jenni Päkkilä
Monelle opiskelijalle työnteko on väistämätön lisä arkeen. Opintolainan nostaminen voi tuntua arveluttavalta eikä pelkällä opintotuella kituuttaminen houkuttele. Mitä töitä opiskelijat tekevät, ja miten opiskelun ja työn yhdistäminen onnistuu?
Fanni Hoppari opiskelee musiikkipedagogiikkaa pääinstrumenttinaan kontrabasso. Valmistumisen jälkeen hänestä tulee siis kontrabasson soitonopettaja. Soittamisen ohessa Fanni tekee enimmillään 16 tuntia töitä viikossa vakuutusyhtiö Tapiolassa moottoriajoneuvovakuutusten palveluneuvojana. Hän työskentelee pääasiassa ansaitakseen rahaa, mutta myös turvatakseen tulevaisuuttaan.
– Minulla on korkea vuokra ja nyt pystyn maksamaan sen itse. On myös kiva, että jää jotain säästöönkin. Olen kuitenkin aika mukavuudenhaluinen. Musiikkiala on myös vähän epävarmaa ja on hyvä olla jalka oven välissä jonnekin. Ei jää tyhjän päälle, jos esimerkiksi loukkaantuu eikä voi jatkaa soittamista.
Helsingin yliopistolla ranskalaista filologiaa opiskeleva Jenni Päkkilä tekee myös töitä paremman toimeentulon vuoksi. Jenni työskentelee Stockmannin Herkun kassalla noin 16 tuntia viikossa.
– Helsingissä vuokrat ovat sen verran korkeat, että työnteko opiskelun ohessa on enemmänkin sääntö kuin poikkeus. Työskentely helpottaa taloudellista tilannetta huomattavasti, Jenni kertoo.
Kumpikaan tytöistä ei nosta opintolainaa, koska siihen ei ole tarvetta työnteon ansiosta. He eivät kuitenkaan ole suorilta käsin lainannostoa vastaan. Molemmat olisivat valmiita käyttämään opintolainansa ainakin siinä tapauksessa, jos tulot muuten vähenisivät merkittävästi.
Riittääkö vapaa-aika?
Opiskelu vaatii kuitenkin muutakin kuin luennoilla käymistä. Tentteihin pitää lukea ja harjoitustehtävät palauttaa ajoissa. Musiikinopiskelijan arkeen oman lisänsä tuo vielä omaehtoinen harjoittelu. Miten tämän kaiken yhteensovittaminen onnistuu, ja jääkö töitä tekevälle opiskelijalle vapaa-aikaa?
Ensimmäisenä opiskeluvuotena töissä käyminen onkin ehkä kaikkein helpointa, kun opinnot ovat vielä perustasolla.
– Itselläni töiden ja opiskelun yhdistäminen on onnistunut ihan mukavasti, kun en ole haalinut liikaa kursseja ja kouluhommia tälle vuodelle. Ensimmäisenä opiskeluvuotena töissä käyminen onkin ehkä kaikkein helpointa, kun opinnot ovat vielä perustasolla, Jenni pohtii.
Molempien tyttöjen mielestä aikaa harrastamiselle ja laiskottelulle saisi kuitenkin jäädä enemmän.
– Vapaa-aikaa ei kyllä jää tarpeeksi. Päivät ovat aikalailla sellaisia, että olen aamukahdeksasta iltayhdeksään menossa. En oikeastaan käy päivisin kotona hengailemassa, Fanni kertoo.
Viimeisimmät artikkelit
04.03.2013
"Ilman näitä kahta olisi koti-ikävä"
05.03.2012
Opiskelija oman alansa töissä
05.03.2012
Tärkeintä ei ole voitto vaan hauskanpito
18.04.2011
Maha täyteen opiskelijahintaan
11.04.2011
Haalarikansaa ja teekkareita
04.04.2011
Töitä leveämmän opiskeluajan toivossa
21.03.2011
Ruokaa kaikille
14.03.2011
OSASTO ry syntyi opiskelijoiden innosta
07.03.2011
Arkea tanssin tahtiin

























